Ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
109 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացվեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Մեր ազգը ենթարկվեց զանգվածային կոտորածների՝ կրելով անմարդկային տառապանքներ եւ անդառնալի կորուստներ:
Ցավոք, բազմաթիվ ժողովուրդների, այդ թվում` հայերի համար սա չի դադարում լինել առօրյա մարտահրավերներից մեկը:
Այս ոճիրը չունի ոչ մի արդարացում, եւ մարդկության պարտքն է հիշել, դատապարտել ու կանխել էթնիկ զտման ցանկացած դրսեւորում:
Ցեղասպանություն թելադրող գաղափարախոսությունը պետք է դատապարտվի ու վերանա ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, պետականության եւ պետությունների ինքնիշխանության ճանաչման ու ազգային ամուր մտածողության շնորհիվ:
Մեծ եղեռնի նահատակների ոգեկոչումը չպետք է դառնա մեզ համար դատավճիռ, այն պետք է խթան դառնա ամրանալու՝ իբրեւ ինքնիշխան պետություն, որն ի զորու է պաշտպանել  սեփական ազգային շահերն իր մտածողությամբ, կրթվածությամբ եւ ստեղծարար աշխատանքով:
Ցավը եւ վիշտը, որոնք կան յուրաքանչյուր հայի սրտում, պետք է վերածվեն մեր ազգային պետականության կենսական շահերի պաշտպանության եւ սեփական ճակատագրի առջեւ պատասխանատվության:

24 апреля мы чтим память 1,5 млн невинных жертв Геноцида армян.
109 лет назад Османская империя осуществила первый геноцид 20 века. Наш народ подвергся массовым убийствам, нечеловеческим страданиям и невосполнимым потерям.
К сожалению, для многих народов, в том числе и армян, это продолжает оставаться одним из повседневных вызовов.
Этому преступлению нет оправдания, и долг человечества – помнить, осуждать и предотвращать любое проявление этнической чистки.
Идеология, диктующая геноцид, должна быть осуждена и искоренена благодаря демократии, верховенству закона, признанию государственности и суверенитета государств и твердому национальному мышлению.
Память мучеников Мец Егерна (Великого Бедствия) не должна стать для нас приговором – она должна стать стимулом для упрочения как суверенного государства, способного своим мышлением, образованностью и созидательным трудом защитить собственные национальные интересы.
Боль и скорбь, живущие в сердце каждого армянина, должны перевоплотиться в защиту жизненных интересов нашей национальной государственности и ответственности перед собственной судьбой.